Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Bell UH-1Y Venom dostarczony do Republiki Czeskiej

Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej

17 sierpnia Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że strona amerykańska dostarczyła do kraju kolejne dwa śmigłowce rodziny Bell H-1. Obok trzeciego egzemplarza AH-1Z Viper mowa o pierwszym wielozadaniowym UH-1Y Venom.

Dostawy wiropłatów do Republiki Czeskiej odbywają się drogą lotniczą, z wykorzystaniem ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III. Ogółem, poprzez procedurę FMS, Republika Czeska zamówiła osiem egzemplarzy – budowa pierwszego z nich rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. Dotychczas są to jedyne eksportowe UH-1Y Venom. 160 egzemplarzy zostało zakontraktowanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Spośród nich część została już wycofana z eksploatacji (ze względu na reformę Korpusu) i zakonserwowana. Dwa eks-amerykańskie trafią, poprzez program pomocy sprzętowej, do Republiki Czeskiej w rozliczeniu za sprzęt lotniczy przekazany przez Pragę Ukrainie. Dzięki temu eskadra śmigłowców bojowych, która stacjonuje w 22. Bazie Lotniczej mieszczącej się w pobliżu miasta Náměšť nad Oslavou będzie dysponować dwudziestoma śmigłowcami (po dziesięć UH-1Y Venom i AH-1Z Viper).

W ramach międzyrządowej umowy, która została podpisana w 2019 roku, Czesi zakupili cały pakiet uzbrojenia (obejmujący kierowane pociski AGM-114 Hellfire czy APKWS), a także rozbudowany zestaw urządzeń szkoleniowych (m.in. symulatory). Dodatkowo wykupiono usługę fabrycznego wsparcia logistycznego (dla dwunastu fabrycznie nowych H-1) – w tym ostatnim przypadku ma ona wartość 22,5 mln USD i ma obowiązywać do początku lipca 2026 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc