Zaloguj

Pierwszy AW139 w rękach policji stanu Victoria

23 czerwca na lotnisku Essendon Fields w pobliżu australijskiego miasta Melbourne odbyła się uroczystość odbioru przez policję stanu Victoria pierwszego wielozadaniowego śmigłowca transportowego Leonardo AW139. 

Łącznie powyższy użytkownik zamówił trzy wiropłaty tego typu, pozostałe dwa mają zostać dostarczone jeszcze w bieżącym roku. Kontrakt na ich zakup został zawarty w połowie 2018 roku - zastąpią w linii trzy obecnie eksploatowane wielozadaniowe śmigłowce Airbus AS365 Dauphin 2. Ze względu na doświadczenia operacyjne, użytkownik zdecydował się na zakup maszyn wyższej kategorii masowej, dzięki temu nowe wiropłaty pozwolą na rozszerzenie spektrum działań i możliwości. 

Zamówione przez policję stanu Victoria AW139 zostały wyposażone m.in. w elektrooptyczną głowicę obserwacyjną, która ma umożliwić realizację zadań o każdej porze doby. Poza działaniami na rzecz służb policyjnych, śmigłowce mają także wspierać inne jednostki administracji stanowej.  

Oferowany przez koncern Leonardo śmigłowiec AW139 jest jednym z najpopularniejszych konstrukcji w segmencie – dotychczas producent dostarczył ponad 1000 egzemplarzy seryjnych, które wylatały ponad 2,5 mln godzin. Wiropłat jest oferowany do różnorodnych zadań, w tym porządku publicznego oraz dla sił zbrojnych.  Ważną częścią programu budowy i rozwoju AW139 są, należące do koncernu Leonardo, zakłady WSK PZL Świdnik S.A., które dostarczają kluczowe elementy konstrukcji śmigłowców. 

Obecnie koncern Leonardo rozpoczął promocję AW139 na rynku polskim jako następca dla eksploatowanych w Wojsku Polskim wielozadaniowych W-3 Sokół różnych wersji. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Victoria Police Air Wing
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc