Zaloguj
reklama Świdnik AW 169
reklama Świdnik

Pierwszy Ardźun Mk1A przekazany wojsku

Premier Indii Narendra Modi oficjalnie przekazał indyjskim żołnierzom pierwszy czołg Ardźun Mk1A. Na kolejne przyjdzie im poczekać wiele miesięcy. Fot. twitter Narendry Modiego.

14 lutego premier Indii Narendra Modi przekazał Indyjskim Wojskom Lądowym pierwszy czołg podstawowy Ardźun Mk1A.

Podczas ceremonii, która odbyła się w mieście Ćennai, obecni byli przedstawiciele wojska oraz ponad 20 różnych zakładów i instytucji, w tym CVRDE (Combat Vehicles Research and Develpment Establishment, pol. Zakład Badań i Rozwoju Pojazdów Bojowych), DRDO (Defence Research and Development Organisation, pol. Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju), Indian Ordnance Factory (faktyczny producent czołgu) itd.

Premier Modi potwierdził, że już nic nie stoi na przeszkodzie podpisania umowy na produkcję seryjną 118 egzemplarzy Ardźunów Mk1A. Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że może to nastąpić do końca drugiego kwartału. Zgodnie z najnowszymi informacjami, w pierwszym etapie, który potrwa około 30 miesięcy, powstanie zaledwie pięć wozów, które zostaną poddane kolejnym testom. Od ich wyników zależy los produkcji seryjnej wozu. Wygląda więc na to, że Ardźuny (w tym pierwsza wersja, dostarczona w ilości 124 egzemplarzy) nie staną się podstawowym orężem indyjskich wojsk pancernych – będzie ich mniej, niż 250, wobec zamówionych łącznie niemal 1500 T-90S i MS, nie licząc starszych czołgów i, być może, przyszłego indyjskiego czołgu lekkiego. Od blisko dwóch lat nie pojawiły się też żadne informacje na temat indyjskiego czołgu, który miałby być zaliczany do umownej IV generacji. Chaos informacyjny pogłębiany jest przez istnienie dwóch równoległych programów budowy nowego czołgu (Future Ready Combat Vehicle, pol. Wóz Bojowy Gotowy na Przyszłość i Future Main Battle Tank, pol. Przyszły Czołg Podstawowy) oraz doniesienia o możliwym zakupieniu przez Indie licencji na zagraniczny czołg podstawowy. Niegdyś jako potencjalnych kandydatów wskazywano m.in. południowokoreański czołg K2 i rosyjski T-14, jedyny jak dotąd czołg zaliczany do umownej IV generacji czołgów podstawowych, który wszedł do produkcji. Ten ostatni wóz ma być wystawiony po raz pierwszy na wystawie zagranicznej – debiut będzie miał miejsce za kilka dni na IDEX 2021 w Abu Zabi.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pierwszy Ardźun Mk1A przekazany wojsku”

  1. Ardźun to przykład, że chęci i ambicja to trochę mało na zbudowanie od podstaw nowego czołgu. Ciekawe jak u nas rozwinie się program Wilk

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc