Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Pierwszy A330MRTT dotarł do Republiki Korei

12 listopada do Pusan w Republice Korei przyleciał pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT zamówiony dla Sił Powietrznych tego kraju – jest to drugie państwo w Azji dalekowschodniej, które zdecydowało się na produkt europejskiego potentata.

Samolot, pilotowany przez mieszaną załogę składającą się z personelu Sił Powietrznych Republiki Korei oraz Airbusa, przybył do Pusan z międzylądowaniem w Vancouver. W najbliższych tygodniach ma przejść próby naziemne oraz lotnicze, które mają otworzyć drogę do formalnego przekazania Siłom Powietrznym.

Republika Korei zamówiła, w czerwcu 2015 roku, cztery A330MRTT, które pokonały w przetargu Boeinga z KC-46A Pegasus. Samoloty kosztują Seul około 1,3 mld dolarów i mają pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych lotnictwa wojskowego. Będą to pierwsze maszyny tej klasy w arsenale Koreańczyków z Południa.

Obecnie A330MRTT są eksploatowane przez siły lotnicze Australii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz Wielkiej Brytanii. W ostatnich tygodniach swoje pierwsze egzemplarze odebrał Singapur oraz Francja. Najnowszym klientem jest międzynarodowe konsorcjum państw NATO, które wspólnie zamówiło osiem A330MRTT, są to Belgia, Niemcy, Holandia, Luksemburg oraz Norwegia. Dodatkowo do międzynarodowej inicjatywy planują się przyłączyć kolejne państwa – Republika Czeska, Szwecja.

(ŁP) Foto: Diego Ruiz de Vargas
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc