Zaloguj

Pierwsze silniki dla F-15EX Advanced Eagle

30 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z General Electric Co. w sprawie produkcji i dostaw pierwszej transzy silników F110-GE-129 przeznaczonych dla wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle. 

Umowa ma wartość 101,3 mln dolarów i zakłada produkcję i dostawę nieokreślonej liczby jednostek napędowych wraz z pakietem części zamiennych oraz wyposażeniem diagnostycznym. Prace mają zostać zrealizowane do grudnia 2022 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 18 mln dolarów.  

Powyższa umowa to wynik kompromisu zawartego pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz firmą Pratt & Whitney, która była także zainteresowana dostarczeniem jednostek napędowych dla planowanych do zakupu samolotów Boeing F-15EX Advanced Eagle. Początkowy plan zakładał bezprzetargowy zakup F110-GE-129, co zostało zaskarżone przez Pratt & Whitney w GAO. W maju skarżący wycofał jednak wniosek. 

Według upublicznionych planów Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje zakup około 480 silników F110-GE-129, które będą stanowić napęd dla 144 (planowanych do zakup) F-15EX Advanced Eagle oraz stanowić rezerwę. W ciągu najbliższych dni planowane jest podpisanie kontraktu na zakup pierwszych ośmiu samolotów, które pozwolą na rozpoczęcie procesu zastępowania wyeksploatowanych F-15C/D Eagle z jednostek stacjonujących w Stanach Zjednoczonych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc