Zaloguj

Pierwsze S-300W4 Wschodniego Okręgu Wojskowego

9 września agencja informacyjna Interfaks-AWN podała, że jedna z jednostek OPL Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została właśnie – jako pierwsza w tymże okręgu – przezbrojona w najnowszy system obrony przeciwrakietowej S-300W4. Choć nie podano, który oddział przezbrojono, można to wywnioskować z innych szczątkowych informacji.

Interfaks-AWN podał jedynie, że pierwszy zestaw S-300W4 (najprawdopodobniej dywizjon, gdyż sprzęt OPL tej kategorii, co systemy S-300, jest dostarczany w zestawach dywizjonowych) wszedł do eksploatacji w jednej z jednostek Wschodniego Okręgu Wojskowego w ramach prowadzonej modernizacji technicznej (przezbrajania w nowy sprzęt) sił tego okręgu wojskowego. Najpierw personel przezbrajanego oddziału przeszedł szkolenie w Orenburgu (Centralny Okręg Wojskowy), a następnie przeprowadz strzelania z użyciem nowego sprzętu na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Zwalczano cele systemu 9F691 Saman, czyli pociski-imitatory serii 9F841, będące konwersjami pocisków plot. 9M33 systemu plot. Osa-AK/-AKM. Samany to cele o charakterystykach znacznie poniżej maksymalnych możliwości S-300W, a tym bardziej S-300W4, gdyż Samany służą do imitowania kierowanych pocisków rakietowych (w tym także pocisków przeciwradiolokacyjnych) o około- i naddźwiękowej prędkości lotu i skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego rzędu 0,08 ÷ 0,6 m2, poruszających się w przedziale wysokości 50 ÷ 5000 m i w odległości 20 ÷ 22 km.

Jednak w tym przypadku chodziło raczej o sprawdzenie poprawności działania nowego sprzętu i potwierdzenie zdolności jego obsługi przez przeciwlotników. Gdyż ci już wcześniej używali systemy S-300W (względnie S-300W1). Wskazała na to informacja na portalu Mediagruppy „Zwiezda” (ТRK WS RF „Zwiezda”), która prócz zamieszczenia urywków wideo ze strzelającym S-300W4 na poligonie Kapustin Jar podała, że nowy sprzęt trafi do jednostki OPL stacjonującej w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Koło stolicy tego regionu – Birobidżanu – stacjonuje 1724. Rakietowy Pułk Plot., wchodzący w skład 25. Dywizji PWO podporządkowanej 3. Dowództwu WWS i PWO Wschodniego Okręgu Wojskowego. Do tej pory 1724. Pułk był uzbrojony w dwa dywizjony S-300W.

(Adam M. Maciejewski) Foto: ТRK WS RF „Zwiezda”
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc