Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze „robomuły” S-MET dla US Army

Spółka General Dynamics Land Systems dostarczyła pierwszych 16 pojazdów S-MET, tj. robomułów, mających wspierać żołnierzy w zakresie transportu wyposażenia. Fot. GDLS.

6 listopada korporacja General Dynamics Land Systems poinformowała o dostarczeniu pierwszych 16 bezzałogowych pojazdów transportowych S-MET do US Army.

Jest to pierwsza transza pojazdów zamówionych w 2020 r. GDLS dostarcza w ramach umowy zawartej w programie S-MET (Small Multipurpose Equipment Tansport, pol. mały wielozadaniowy transporter wyposażenia) „robomuły”, mające współpracować z żołnierzami US Army. Gordon Stein, wiceprezes i dyrektor generalny ds. kontraktów amerykańskich w GDLS, powiedział, że spółka „dzięki partnerstwu z US Army pozostaje w czołówce firm zdolnych do opracowywania i produkcji bezzałogowych pojazdów wojskowych, które są projektowane, aby uwolnić żołnierzy od nudnych,  brudnych i niebezpiecznych zadań zarówno teraz, jak i w przyszłości”. Określił też S-MET jako „przełomowy bezzałogowy pojazd lądowy”.

S-MET to autonomiczny (choć w sytuacji awaryjnej może być kierowany bezpośrednio przez kierowcę) pojazd terenowy o trakcji kołowej w układzie 8×8. Hybrydowy napęd zapewnia mu dobre osiągi i umożliwia zasilanie baterii urządzeń elektrycznych stanowiących wyposażenie pododdziału, z którym pojazd współpracuje. Do obsługi pojazdu stosowany jest pilot obsługiwany jedną ręką. Na platformie ładunkowej można przewozić do tysiąca funtów (ok. 454 kg) dowolnego ładunku, jak: wyposażenie, broń, amunicja, medykamenty, żywność itd. W razie potrzeby pojazd można łatwo dostosować do transportu rannych. Wóz może pokonać ok. 100 km w ciągu 72 h. Standardowo ma współpracować ze spieszoną piechotą.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc