Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Pierwsze odpalenie samodzielnie zaprojektowanego pocisku przeciwokrętowego w Indiach

DRDO wraz z lotnictwem morskim Indii przeprowadziły pierwszą próbę odpalenia samodzielnie zaprojektowanego pocisku przeciwokrętowego. Fot. DRDO

18 maja Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że na jednym z morskich poligonów znajdującym się na wodach Zatoki Bengalskiej doszło do odpalenia pocisku przeciwokrętowego Naval Anti-Ship Missile z pokładu wielozadaniowego śmigłowca morskiego Westland Sea King.


Wydarzenie jest niezwykle ważne z kluczowego powodu – powyższa broń jest pierwszą samodzielnie opracowywaną przez lokalny przemysł obronny (tej klasy), a nadzór nad projektem prowadzi Organizacja Rozwoju i Badań Obronnych DRDO. Było to pierwsze odpalenie nowej broni – zgodnie z komunikatem test spełnił wszystkie zakładane cele. M.in. przetestowano w praktyce procedurę odpalenia, możliwość lotu na niskiej wysokości, skuteczność pracy układów nawigacji i kierowania. Jednocześnie sprawdzono poprawność prac systemu zrzutu z pylona.

Rozwój nowego pocisku jest zastanawiający z kilku powodów. Po pierwsze Indie są zainteresowane zakupem zaawansowanych systemów tej klasy na rynku zachodnim – wraz z zamówieniem 24 wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60R Seahawk w Stanach Zjednoczonych Departament Stanu autoryzował sprzedaż makiet gabarytowo-masowych pocisków Kongsberg NSM (znanych w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem RGM-184A). Nie można więc wykluczyć, że nowa generacja śmigłowców pokładowych lotnictwa morskiego Indii będzie integrowana z powyższym systemem uzbrojenia, a lokalna broń pozwoli na rozwinięcie kompetencji na przyszłość.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc