Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze loty polskich pilotów na AH-64E Apache

Fot. US Army

17 listopada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że dzień wcześniej (16 listopada) w bazie Fort Novosel w stanie Alabama pierwsi polscy piloci z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych wykonali swoje pierwsze loty na śmigłowcach bojowych Boeing AH-64E Apache.

Jak wskazuje Dowództwo Generalne RSZ, wykonanie zadań praktycznych w powietrzu było poprzedzone intensywnym szkoleniem teoretycznym oraz symulatorowym. Obejmowało ono takie elementy jak sprawdzenie śmigłowca przed i po locie, manewrowanie, loty po kręgu, starty z ograniczoną mocą startową oraz lądowania (w tym sposobem samolotowym).

Powyższe wydarzenie ma związek z realizowanymi programami – wypożyczeniem przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ośmiu śmigłowców AH-64D Apache, a także planowanym zawarciem międzyrządowej umowy LOA w sprawie zakupu do 96 egzemplarzy AH-64E Apache. W tym ostatnim przypadku brak informacji dotyczących etapów zakupu – nie można wykluczyć, że Polska zrealizuje go w trzech fazach (po 32 egzemplarzy każdy) bądź dwóch (64+32). Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej, szkolenie w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się w sierpniu bieżącego roku. Polacy, wywodzący się z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, trafili do San Antonio w stanie Teksas, gdzie rozpoczęli cykl szkolenia językowego. Ma on potrwać około dwóch miesięcy. W ramach drugiego etapu trafili do ośrodka szkoleniowego mieszczącego się w bazie Fort Novosel w stanie Alabama, gdzie prowadzony będzie cykl nauki pilotażu oraz wykorzystania operacyjnego AH-64 Apache.

Jak wskazał, w październiku, Prezydent RP Andrzej Duda, pierwsze polskie AH-64E Apache trafią do 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Dotychczas, 25 września, doszło do podpisania pierwszej umowy offsetowej związanej z planowaną transakcją, która otwiera drogę do uzyskania kompetencji i zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej elementów śmigłowców – m.in. stacji radiolokacyjnych AN/APG-78 Longbow oraz modułów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS. Głównym miejscem prac będą Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc