Zaloguj

Pierwsze japońskie V-22 Osprey dotarły do Japonii

8 maja US Marine Corps poinformował o dostarczeniu do Japonii pierwszych dwóch samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey zamówionych przez Siły Samoobrony Japonii.


Maszyny przetransportowano ze Stanów Zjednoczonych do bazy Iwakuni na pokładzie statku transportowego. Po formalnym odbiorze mają zostać przetransportowane o własnych siłach do wybranej bazy Sił Samoobrony - łącznie majowa dostawa objęła dwa egzemplarze. Łącznie Japończycy planują zakup siedemnastu samolotów, pierwszy z nich został zmontowany i odebrany przez (pośredniczący w transakcji) Departament Obrony Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2017 roku. W kolejnych latach służyły do szkolenia japońskiego personelu wraz z partnerami z US Marine Corps. Jest to pierwszy eksportowy sukces programu V-22 Osprey - według deklaracji politycznych maszyny mają wspierać operacje transportowo-desantowe, a także działania humanitarne.

Dotychczas produkowane przez konsorcjum Bell/Boeing V-22 Osprey zostały zamówione przez US Air Force, US Marine Corps oraz US Navy. Poza Japonią zainteresowanie konstrukcją wyrażają m.in.. Izrael, Arabia Saudyjska oraz Indie – jak na razie żadne z nich nie rozpoczęło formalnych zabiegów dotyczących zakupu poprzez procedurę FMS.

(Łukasz Pacholski) Foto: USMC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc