Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Europejskie Forum Aeroklubów okazją do dyskusji i nawiązania branżowych kontaktów

Fot. Targi Kielce

Strategiczne znaczenie małych lotnisk dla obronności kraju, rozwój ich infrastruktury oraz znaczenie aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych – między innymi takie tematy poruszone zostały przez ekspertów podczas pierwszego Europejskiego Forum Aeroklubów. Spotkanie odbyło się 17 września w Targach Kielce, gdzie w weekend trwały IV Targi Lotnicze Aviation Expo.


Podczas Europejskiego Forum Aeroklubów głos zabrali przedstawiciele wielu działających w Polsce aeroklubów, fundacji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw, skupionych wokół branży lotniczej.
Spotkanie rozpoczął Mateusz Nowak z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, który mówił o ogromnym wpływie sytuacji za naszą wschodnią granicą na działalność małych lotnisk.
- Okoliczności w bardzo krótkim czasie zmieniły się diametralnie. Myśleliśmy, że podobne problemy po prostu nas nie dotyczą – mówił. – Małe lotniska zaczęły pełnić rolę infrastruktury krytycznej. Choćby nasz aeroklub, od czasu inwazji rosyjskiej armii na Ukrainę, blisko współpracuje z amerykańską armią.

Po przedstawicielu Aeroklubu Ziemi Zamojskiej głos zabrali kolejni prelegenci. W tym gronie znaleźli się: prezes firmy Aero Partner, Sławomir Sarnowski, który mówił o rozwoju infrastruktury małych lotnisk, a także Marek Jóźwicki – prezes Fundacji Nasz Aeroklub, a zarazem prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. Omówił on rolę organizacji pozarządowych w budowie relacji transgranicznych i współpracy międzynarodowej, nie zapominając o znaczeniu aeroklubów w rozwoju i popularyzacji lotnictwa oraz społecznym aspekcie tworzenia zrzeszeń i organizacji pozarządowych.

Fot. Targi Kielce

Następnie głos zabrał Michał Graczyk, ze spółki Lotnisko Leszno, który opowiedział o efektywnym zarządzaniu lotniskami General Aviation na przykładzie portu w Lesznie. Po nim na scenie pojawił się Jan Jawornik, prezes Aeroklubu Kieleckiego, będącego partnerem tegorocznego Aviation Expo. Mówił on o znaczeniu aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych.

O leasingu, jako metodzie finansowania działalności branży lotniczej, opowiedziała Maria Kalwasińska z PGL Leasing. Natomiast jako ostatni głos zabrał Michał Stodolak z Warter Aviation, który swoje wystąpienie poświęcił tematyce stacji paliw lotniczych dla lotnisk.

Ostatnim punktem w programie Forum był networking, dzięki któremu uczestnicy spotkania mogli nawiązać nowe branżowe kontakty i przedyskutować tematy poruszane podczas wystąpień prelegentów.

 

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc