Zaloguj

Pierwsze elementy nowych Eurofighterów gotowe

Fot. Luftwaffe

9 listopada Luftwaffe poinformowała, że w zakładach Premium Aerotec odbyła się uroczystość ukończenia i dostawy pierwszej środkowej sekcji kadłuba wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter, która jest budowana w ramach umowy na dostawę 38 maszyn do Luftwaffe.

W ramach programu modernizacji i rozbudowy potencjału bojowego niemieckiego lotnictwa wojskowego, w listopadzie 2020 roku, BAAINBw oraz koncern Airbus (będący członkiem konsorcjum Eurofighter) podpisali kontrakt dotyczący dostawy 38 samolotów Eurofighter Tranche 4 – ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025-2030. Powyższa partia obejmuje 30 egzemplarzy jednomiejscowych oraz osiem dwumiejscowych. Umowa będzie kosztować rząd niemiecki 5,5 mld euro. Nowe samoloty zastąpią maszyny Eurofighter Tranche 1, które mają zostać wystawione na sprzedaż. Odmiana Tranche 4 ma dysponować nowymi możliwościami operacyjnymi związanymi z ciągłym rozwojem technicznym konstrukcji. Obecnie poza produkcją 38 maszyn dla Niemiec, konsorcjum Eurofighter dysponuje także kontraktem na dostawę 20 sztuk Hiszpanii.

W najbliższej przyszłości Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec planuje zamówienie kolejnej partii Eurofighterów. Ma to związek z programem wymiany samolotów Panavia Tornado – według koncepcji kontrakt ma objąć partię maszyn w konfiguracji maszyn przełamania obrony powietrznej oraz samoloty wielozadaniowe.

Eurofighter to jeden z najliczniej produkowanych i eksploatowanych przez państwa NATO wielozadaniowych maszyn bojowych. Jest eksploatowany przez cztery kraje sojuszu. Obecnie jest także promowany w Polsce, gdzie istnieje zapotrzebowanie na 32 samoloty przewagi powietrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc