Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Pierwsze dwa samoloty Boeing E-3D Sentry w Chile

Pierwsze dwa samoloty E-3D Sentry trafiły już do Chile. Fot. Ambasada Wielkiej Brytanii w Chile

27 i 29 lipca w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Arturo Merino Benitez w Santiago wylądowały dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing E-3D Sentry zakupione przez Ministerstwo Obrony Chile w Wielkiej Brytanii.


Jako pierwszy przebazowany został egzemplarz, który w Royal Air Force nosił rejestrację ZH103. Drugi (ZH106) doleciał 29 lipca – w obu przypadkach lot dostawczy obejmował międzylądowania na lotniskach na Azorach oraz w Panamie. Ogółem Brytyjczycy sprzedali Chilijczykom trzy samoloty E-3D Sentry, trzeci trafi do nowego właściciela w późniejszym okresie i będzie wykorzystywany jako źródło części zamiennych oraz pomoc szkoleniowa dla personelu obsługi naziemnej. Podpisanie umowy w sprawie zakupu powyższych maszyn miało miejsce na początku bieżącego roku – w strukturach Sił Powietrznych Chile para E-3D Sentry zastąpi pojedynczy samolot wczesnego ostrzegania Boeing 707 Condor, którego wyposażenie specjalistyczne pochodziło z Izraela.

W przypadku E-3D Sentry atutem ma być ekonomiczny zespół napędowy (składający się z silników CFM-56) oraz niewielkie (jak tego typu konstrukcję) zużycie techniczne. W strukturach RAF zostaną zastąpione przez trzy samoloty Boeing E-7A Wedgetail.

Chile jest jednym z dwóch państw Ameryki Południowej, które wykorzystuje operacyjnie maszyny wczesnego ostrzegania i dowodzenia. W przypadku Brazylii zastosowano nosiciel w postaci odrzutowego samolotu komunikacji regionalnej Embraer ERJ 145 oraz szwedzki system radiolokacyjny Erieye.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pierwsze dwa samoloty Boeing E-3D Sentry w Chile”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc