Zaloguj

Pierwsze dwa AW139 trafiły do armii australijskiej

Pierwszy z australijskich AW139 w barwach armii tego kraju. Fot. GAM Group

12 maja w bazie lotnictwa wojskowego Townsville w Australii odbyła się uroczystość dostarczenia armii australijskiej pierwszych dwóch wielozadaniowych śmigłowców transportowych Leonardo AW139, które mają pełnić zadania pomocnicze dla NHIndustries MRH90 Taipan.

Łącznie, na mocy umowy zawartej pomiędzy australijskim resortem obrony oraz Helicopr PTY. Ltd. 5. Pułk Lotnictwa Armii Australijskiej będzie eksploatować trzy AW139. Będą przeznaczone do zadań nie związanych z realizacją operacji bojowych. Proces wyboru “tymczasowych” śmigłowców transportowych został uruchomiony przez rząd australijski w październiku 2020 roku. Program nosi nazwę AIHC (Army Interim Helicopter Capability) i jest związany z problemami eksploatacyjnymi wielozadaniowych MRH90 Taipan (NH90 dostosowany do wymagań australijskich). Z tego też powodu wydłużono eksploatację części dotychczas eksploatowanych Sikorsky S-70A Black Hawk (do końca 2021 roku).

Zgodnie z planem australijskie AW139 zachowają cywilne znaki rejestracyjne. Dodatkowo otrzymają jednak oznaczenia wojskowe. Będą wspierać flotę śmigłowców MRH90 Taipan do czasu rozwiązania problemów bądź zakupu nowych wiropłatów wielozadaniowych - według części publikacji rząd Australii rozważa interwencyjny zakup nieokreślonej liczby MH-60W Jolly Green II przeznaczonych do wsparcia działań specjalnych. Dotychczas nie pojawiły się informacje potwierdzające ten plan.

Produkowane przez koncern Leonardo śmigłowce AW139 stają się coraz popularniejsze w segmencie militarnym. Obok Włoch ważnym użytkownikiem stają się Stany Zjednoczone, które kupią do 84 egzemplarzy przeznaczonych do ochrony wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Także w Polsce Leonardo promuje tą konstrukcję jako następcę dla obecnie eksploatowanych w Wojsku Polskim Mi-2 oraz W-3 Sokół/Anakonda.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsze dwa AW139 trafiły do armii australijskiej”

  1. AW139 są przeznaczone do zadań nie związanych z realizacją operacji bojowych - i wszystko na temat tego helikoptera. Do takich zadań, to możemy jeszcze długie lata wykorzystywać Sokoły, które sie tak samo jak AW-139 do zadan bojowych nie nadają

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc