Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze ciężarówki DAF CF Military dostarczone Siłom Zbrojnym Belgii

Siły Zbrojne Belgii odebrały pierwsze ciężarówki DAF CF Military spośród 879 zamówionych w marcu 2021 r. Dostawy mają zakończyć się w 2025 r. Fot. DAF

1 grudnia 2022 r. firma DAF Trucks dostarczyła Siłom Zbrojnym Belgii pierwsze ciężarówki wojskowe spośród zamówionych w marcu 2021 r. 879 pojazdów. Generał dyw. Thierry Esser, szef Biura Ministra w Ministerstwie Obrony Królestwa Belgii i gen. por. Frédéric Goetynck, szef Dyrekcji Generalnej Zasobów Materiałowych brukselskiego resortu obrony, odebrali kluczyki od prezesa DAF Trucks Haralda Seidela. Uroczystość odbyła się w zakładach DAF-a w Westerlo w Belgii.

Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Belgii do 2025 r. mają łącznie odebrać 879 zmilitaryzowanych ciężarówek DAF CF. Wartość kontraktu to 268,88 mln EUR. Zamówienie obejmuje 636 dwuosiowych samochodów z napędem 4×4 do przewozu ludzi i ładunków oraz 243 czteroosiowe samochody w układzie 8×8 do zastosowań specjalnych (wywrotki, transport kontenerów i zadania wymagające użycia żurawi). 40% egzemplarzy zaopatrzonych będzie w integralnie opancerzone kabiny.

Pierwszych 150 ciężkich aut trafi do Brygady Zmotoryzowanej i Pułku Operacji Specjalnych, a także Komponentu Medycznego.

Ciężarówki CF Military to efekt współpracy DAF-a z czeską firmą Tatra Trucks a.s. De facto są zmilitaryzowanymi wydaniami cywilnej rodziny Tatra Phoenix i od nich przejęły  unikatową konstrukcję podwozia z napędem na wszystkie koła i centralną rurą nośną z niezależnym zawieszeniem kół. Napęd zapewniają silniki Paccar MX-11 (4×4) o pojemności 10,8 litra i mocy 300 kW/410 KM lub Paccar MX-13 (8×8) o pojemności 12,9 litra i mocy 340 kW/460 KM.

Kabiny samochodów CF Military dostarcza fabryka DAF-a w Westerlo. Od podstaw powstają tam kabiny nieopancerzone i wyposażane są integralnie opancerzone, które dostarcza Tatra Defence Vehicle a.s. Ważny cecha kabin CF Military i kompletnych pojazdów to ich zredukowana wysokość, która nigdy nie przekracza czterech metrów, nawet podczas przewozu 20-stopowych kontenerów.

DAF będzie ściśle współpracuje z Siłami Zbrojnymi Belgii w celu zapewnienia wsparcia eksploatacji ciężarówek CF Military. Kluczową rolę odegra w tym procesie belgijska sieć dealerów DAF z wyznaczonymi centrami wsparcia w Houthalen i Grâce-Hollogne. W kwestii obsług poza granicami Belgii, to sieć dealerów DAF z ponad 1100 lokalizacjami jest dostępna na całym świecie, podobnie jak zespół wsparcia DAF International Truck Service.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc