Zaloguj

Pierwsze Chinooki w Indiach

10 lutego media hinduskie poinformowały, że w porcie Mundra odbyła się operacja wyładunku ze statku czterech pierwszych ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook zakupionych przez Ministerstwo Obrony Indii w Stanach Zjednoczonych.

Według planów śmigłowce zostaną zmontowane w porcie, skąd przelecą o własnych siłach do bazy lotniczej w Czandigarh w północnej części kraju. Tam też odbędzie się uroczystość formalnego przekazania i wdrożenia do eksploatacji w 126. eskadrze śmigłowców transportowych, która dzięki CH-47F Chinook będzie mogła wycofać ostatnie Mi-26.

Co ciekawe, dostawa pierwszych czterech śmigłowców odbywa się na kilka tygodni przed zakładanym terminem. Łącznie Hindusi zamówili piętnaście CH-47F Chinook – pierwszy z nich został formalne przekazany użytkownikowi na początku lutego w zakładach Boeinga w Filadelfii. Kontrakt został podpisany w 2015 roku, a poza samymi maszynami obejmuje także szkolenie personelu oraz wsparcie logistyczne.

Obecnie produkowana wersja CH-47F Chinook zdobywa rosnącą popularność na całym świecie. Dotychczas śmigłowce tej odmiany zostały zakupione przez Stany Zjednoczone, Holandię, Kanadę, Australię, Włochy, Arabię Saudyjską, Hiszpanię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Wielką Brytanię. Dodatkowo konstrukcja jest jednym z kandydatów do zakupu w Republice Federalnej Niemiec oraz Izraelu – w obu przypadkach rywalizuje z Lockheed Martin CH-53K King Stallion.

(ŁP) Foto: Boeing
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc