Zaloguj

Pierwsze bazy dla F-15EX Advanced Eagle

14 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o pierwszych decyzjach w sprawie baz, które zostaną przezbrojone w wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15EX Advanced Eagle. 

Zgodnie z deklaracjami, baza Kingsley Field w stanie Oregon stanie się centrum szkolenia dla załóg F-15EX Advanced Eagle w 2022 roku. Obecnie stacjonuje tam 114. Eskadra Myśliwska, która od 2004 roku eksploatuje samoloty myśliwskie F-15C/D Eagle. Obok zadań ochrony przestrzeni powietrznej pełni także rolę jednostki szkolno-treningowej dla personelu przeszkalanego na F-15C/D. Rok później pierwsze F-15EX mają trafić do jednostki operacyjnej, którą będzie 123. Eskadra Myśliwska Gwardii Narodowej Stanu Oregon stacjonująca w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego w Portland. 

Łącznie, na potrzeby programu ochrony przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych, zaplanowano zakup do 144 wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle, które mają zastąpić sporą część myśliwskich F-15C/D Eagle (planowanych do wycofania do połowy lat 20. bieżącego wieku). Kontrakt na zakup pierwszej partii został zawarty pomiędzy producentem i Departamentem Obrony 13 lipca bieżącego roku – obecnie na linii montażowej znajdują się dwa egzemplarze, które (początkowo) mają trafić do ośrodka doświadczalnego US Air Force w bazie Eglin na Florydzie. 

Co ciekawe, część danych wskazuje, że Departament Obrony może rozważać rozszerzenie planów zakupowych F-15EX Advanced Eagle – 30 lipca ujawniono, że powyższa konstrukcja może stać się następcą dla ponad 200 wielozadaniowych F-15E Strike Eagle, których dostawy zrealizowano w latach 1988-2001 i które wkrótce powinny rozpocząć proces gruntownej modernizacji połączonej z wydłużeniem resursów. Tego typu rozważanie jest związane z czynnikami budżetowymi, które mogą wskazać, że tańszym rozwiązaniem będzie zakup nowych samolotów. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc