8 grudnia w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie odbyła się uroczystość przyjęcia do eksploatacji wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW101 zamówionych na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Powyższe wydarzenie stanowi kolejny etap programu modernizacji sprzętowej lotnictwa morskiego. Na mocy kontraktu, podpisanego pomiędzy należącymi do koncernu Leonardo zakładami WSK PZL Świdnik S.A. oraz ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia 26 kwietnia 2019 roku, do lotnictwa morskiego trafią cztery śmigłowce tego typu. Zamawiający zamówił konfigurację ZOP z modułem CSAR, szczegóły nadal pozostają niejawne. Oblot techniczny pierwszego z nich został zrealizowany w lipcu 2021 roku – program certyfikacji objął łącznie 700 godzin lotów testowych. W ramach offsetu beneficjentami stały się Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi oraz Politechnika Gdańska.
Pierwszy egzemplarz został przebazowany do Polski w sierpniu bieżącego roku. Przyjęcie ich do eksploatacji otwiera drogę do stopniowego wycofywania z linii wyeksploatowanych śmigłowców Mil Mi-14PŁ oraz Mi-14PŁ/R. Nie można wykluczyć, że pozytywne wnioski z prób i testów mogą zaowocować, że wkrótce dojdzie do zamówienia kolejnych egzemplarzy, które trafiłyby do Darłowa. Obecna liczba (czterech) jest niewystarczająca do zastąpienia dotychczas wykorzystywanych wiropłatów.
„Potężne śmigłowce AW101 Marynarki Wojennej RP zwiększą bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. PZL-Świdnik jako główny wykonawca umowy z dumą odegrał kluczową rolę w tym programie, dzięki któremu Polska, po Włoszech i Wielkiej Brytanii, stała się trzecim krajem NATO użytkującym tę odnoszącą sukcesy platformę, a jednocześnie nasz kraj, poprzez PZL-Świdnik, został zaangażowany pod względem przemysłowym. PZL-Świdnik wyprodukował znaczną część struktur płatowca tych śmigłowców - nie tylko na potrzeby polskiego programu, ale także produkuje je dla innych odbiorców na świecie. Dla nas, zarządu i wszystkich pracowników PZL-Świdnik kierowanie tym programem było ogromną satysfakcją i teraz z zaangażowaniem będziemy wspierać ich użytkowanie.” - powiedział Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik.
Poza ewentualnym (aczkolwiek spodziewanym) zakupem kolejnych AW101 na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej nie można wykluczyć, że śmigłowce tego typu będą zastępować w Wojsku Polskim Mi-8/17. 10 sierpnia minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o skierowaniu zaproszenia do negocjacji w sprawie przewidywanego zakupu 22 wielozadaniowych śmigłowców transportowych Leonardo AW101. Taka liczba powinna pozwolić na przezbrojenie jednej eskadry w strukturach 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz (być może) pozwolić na zastąpienie Mi-8 w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu