Zaloguj

Pierwsza wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego w Korei Północnej

11 października w Pjongjang odbyła się wystawa najnowszego uzbrojenia Koreańskiej Armii Ludowej, na której nie zabrakło broni rakietowej, w tym wyrzutni pocisków balistycznych. Fot. KCNA

11 października w Pjongjangu, stolicy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, odbyła się wystawa „Samoobrona-2021”, mająca uświetnić obchody 76. rocznicy powstania Partii Pracy Korei.

Władze KRLD pokazały na niej swoje najnowsze typy uzbrojenia w formie znacząco różniącej się od dotychczasowych prezentacji. Wcześniej organizowano wyłącznie defilady i oficjalne pokazy podczas ćwiczeń, forma wystawy jest zaś nowością. Podczas „Samoobrony-2021” zaprezentowano m.in. czołg określany na Zachodzie mianem Typ-2020 lub M-2020 (od roku jego ujawnienia), bowiem lokalne oznaczenie wozu nie jest znane. Tematem przewodnim było jednak uzbrojenie rakietowe.

Honorowym gościem wystawy był przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Un. Fot. KCNA

Zaprezentowano pociski balistyczne krótkiego zasięgu, takie jak KN-23 (zasięg 600 km), Songun (zasięg 400 km) i KN-16 (zasięg ok. 250-300 km). Pokazano także międzykontynentalne pociski balistyczne Hwasong-14/15/16, pocisk balistyczny KN-11 przeznaczony do odpalania z okrętów podwodnych (o zasięgu przypuszczalnie ok. 1200 km) i pocisk z głowicą hipersoniczną Hwasong-8.

Z zainteresowaniem zwiedził on ekspozycję. Na zdjęciu wyrzutnia samobieżna międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-16. Fot. KCNA

W inauguracji wystawy wziął rzecz jasna udział Kim Dzong Un, przywódca KRLD, który tradycyjnie wyraził nadzieję, że przedsięwzięcie jest doskonałą demonstracją potęgi wojskowej KRLD, równie wielką jak tradycyjna defilada. Przy okazji nie omieszkał skrytykować Republiki Korei za importowanie broni ze Stanów Zjednoczonych, rozwój okrętów podwodnych, samolotów wielozadaniowych itd. Opracowywanie nowych wzorów uzbrojenia dla Koreańskiej Armii Ludowej ma być jakoby odpowiedzią na agresywną politykę południowego sąsiada i „amerykańskich okupantów”.

Nie zabrakło także najnowszego pocisku Hwasong-8 z głowicą hipersoniczną. Fot. KCNA

„Show” skradł jeden z północnokoreańskich żołnierzy, ubrany w kombinezon spadochronowy w koreańskich barwach narodowych. W tle czołg Typ-2020. Fot. KCNA

Nieoczekiwaną gwiazdą wystawy został jeden z żołnierzy Koreańskiej Armii Ludowej, widoczny na zdjęciu grupowym z Kim Dzong Unem. W odróżnieniu od innych, miał on na sobie obcisły jaskrawoniebieski kombinezon, uzupełniony przez hełm lub czapkę kojarzącą się z nakryciami głowy cyrkowych „ludzi-pocisków armatnich”. Uniform miał barwy narodowe KRLD. Najprawdopodobniej był to jeden ze spadochroniarzy biorących udział w pokazie uświetniającym wystawę ‒ być może skakał wraz z flagą państwową.

Autor: Hyunmin Park.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc