Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza eksportowa fregata typu 054A wcielona do służby

Pakistan wcielił do służby pierwszą fregatę typu 054A/P. Fot. Marynarka Wojenna Pakistanu

8 listopada w Szanghaju odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Marynarce Wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu fregaty rakietowej Tughril (261). Jest to pierwsza z serii czterech jednostek typu 054A zamówionych przez rząd w Islamabadzie w Chińskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.


Pakistan zamówił pierwszą parę fregat w 2017 roku. Rok później zamówił kolejną. Całą czwórkę buduje stocznia Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju, wchodzącą w składy China State Shipbuilding Corporation. Wodowanie pierwszej fregaty miało miejsce 22 sierpnia 2020 roku. Obecnie w budowie znajdują się pozostałe trzy, które według zapisów kontraktów mają zostać dostarczone zamawiającemu do końca bieżącego roku. Co ciekawe, rząd Pakistanu deklaruje chęć kontynuacji zakupów i planuje zamówienie czterech kolejnych po 2023 roku.

Fregaty typu 054A/P będą największymi nawodnymi jednostkami bojowymi Marynarki Wojennej Pakistanu. Są to jednocześnie pierwsze eksportowe okręty tego typu. Mają 4050 ton wyporności i 134 metrów długości. Załoga składa się z 165 osób, a zapas paliwa pozwala na przepłynięcie 8000 mil morskich. Uzbrojenie obejmuje pociski przeciwlotnicze, przeciwokrętowe, a także uniwersalną artylerię i wyrzutnie lekkich torped. Dodatkowo na rufie znajduje się przestrzeń dla wielozadaniowego śmigłowca pokładowego. Marynarka Wojenna Pakistanu eksploatuje obecnie fregaty rakietowe pochodzące z Chin, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ich uzupełnieniem będą cztery wielozadaniowe korwety typu MILGEM, które są budowane w stoczniach tureckich oraz (na licencji) w Pakistanie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc