Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ w programie budowy samolotu ILX-34

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. dołączyła do programu budowy innowacyjnego wielozadaniowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34. Jest to pierwszy krok ku rewitalizacji krajowego przemysłu lotniczego.

W obecności minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz podpisy pod listem intencyjnym złożyli: Paweł Stężycki - dyrektor Instytutu Lotnictwa, dr Jakub Skiba – prezes zarządu PGZ S.A. oraz Andrzej Kensbok - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Projekt ILX-34 tworzy możliwość rozwoju kompetencji zaangażowanych w prace projektowo-konstrukcyjne polskich inżynierów,  techników i innych specjalistów z branży lotniczej. Opracowane technologie oraz prace zrealizowane przez wszystkie jednostki zaangażowane w projekt pozwolą na rozwój krajowych kompetencji w zakresie platform lotniczych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie podniesie wartość polskiego przemysłu i instytutów badawczych jako potencjalnych partnerów dla podmiotów zagranicznych oferujących swoje rozwiązania na krajowym rynku. Stworzy również możliwość większego zaangażowania tych ośrodków w międzynarodowych projektach.

- Cieszy nas fakt że Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z kluczowych uczestników tak ambitnego przedsięwzięcia. Równo 100 lat po powstaniu polskiego przemysłu lotniczego podejmujemy wyzwanie jego odbudowy. Segment lotniczy ma dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej istotny wymiar biznesowy. Aktywnie pracujemy nad rozwijaniem naszych kompetencji w tym obszarze, dążąc do rozbudowy potencjału spółek, specjalizujących się w produkcji dla sektora lotniczego - powiedział prezes zarządu PGZ S.A. dr Jakub Skiba.

ILX-34 to innowacyjny, wielozadaniowy samolot turbośmigłowy nowej generacji. Kompozytowa struktura skrzydła i usterzeń oraz nowoczesny silnik turbinowy przełożą się na mniejsze zużycie paliwa oraz niższe bezpośrednie koszty operacyjne. Ma być przystosowany do wykonywania długotrwałych lotów patrolowych i mieć możliwość operowania z nieutwardzonych pasów startowych. W zależności od wersji wnętrze samolotu będzie mogło być dostosowane do potrzeb odbiorcy, z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia. Projekt będzie realizowany pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc