Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Peruwiańczycy modernizują U-Booty

13 grudnia peruwiańska stocznia SIMA w Callao poinformowała o rozpoczęciu procesu modernizacji okrętu podwodnego BAP Chipana – pierwszej jednostki Typu 209/1200 należącej do Marynarki Wojennej tego państwa, która ma przejść zabiegi unowocześnienia.

Ważnym wydarzeniem było wykorzystanie nowego podnośnika, który został zbudowany w stoczni przez norweską firmę TTS Synchrolift. Dzięki możliwości wyciągnięcia z wody, okręt zostanie rozcięty w celu ułatwienia procesu wymiany wyposażenia pokładowego – Peruwiańczycy w tej kwestii nawiązali współpracę z Elbit Systems, Airbus DS oraz tkMS. Dzięki temu na pokładzie znajdą się nowe systemy WRE, rozpoznawcze, peryskopy oraz elementy układu napędowego.

Umowa na modernizację czterech okrętów podwodnych Typu 209/1200 została podpisana w 2015 roku, jednak dopiero pod koniec bieżącego (po przygotowaniu infrastruktury oraz nawiązaniu współpracy z partnerami zagranicznymi) rozpoczęto faktyczny proces prac. Cała czwórka ma powrócić do służby do końca 2022 roku. Dotychczas Peruwiańczycy, w ograniczonym stopniu, zmodernizowali parę okrętów Typu 209/1100.

BAP Chipana został wcielony do służby w 1982 roku, natomiast kontrakt na zakup został podpisany w marcu 1977 roku. Po próbach morskich, trafił do Peru w 1983 roku. Pozostała trójka okrętów Typu 209/1200 trafiła do właścicieli w latach 1980-83.

(ŁP) Foto: SIMA
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc