Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Patrolowy Spartan na BME 2018

Koncern Leonardo przywiózł na Balt-Military-Expo 2018 model samolotu patrolowego bazowania lądowego MC-27J Spartan, co stanowi odpowiedź na potencjalne zapotrzebowanie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Koncepcja budowy samolotu patrolowego na bazie sprawdzonego samolotu transportowego C-27J Spartan nie jest niczym nowy. Wcześniej powyższą drogą poszedł m.in. Airbus z C-295MPA Persuader. Włosi, w swojej propozycji, oferują możliwość skonfigurowania maszyny do pełnienia roli samolotu rozpoznawczego z funkcją uderzeniową – obok wyposażenia do rozpoznania (elektrooptyczna głowica wielozadaniowa mowa o stacji radiolokacyjnej) oferują możliwość zabudowy wyrzutni boi hydroakustycznych, detektora anomalii magnetycznych oraz uzbrojenia obejmującego lekkie torpedy kalibru 324 mm oraz pociski przeciwokrętowe.

Jak ujęli to przedstawiciele producenta, powyższa oferta nie jest skierowana wyłącznie w stronę polskiego zapotrzebowania, gdyż stanowi element propozycji ukierunkowanej dla innych (potencjalnych) klientów. Warto zaznaczyć, że Leonardo stara się utrzymać zainteresowanie modelem C-27J Spartan – od dłuższego czasu program nie notuje nowych sukcesów, które umożliwiłyby utrzymanie linii montażowej.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc