Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Patrioty dla Bahrajnu

13 sierpnia władze Bahrajnu podpisały międzyrządową umowę LoA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu systemu obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot stając się siedemnastym klientem na powyższy produkt.

Zawarcie umowy z administracją amerykańską otwiera drogę do formalnych kontraktów z dostawcami systemu, które zostaną zawarte poprzez procedurę FMS. W momencie podpisania żadna ze stron nie ujawniła szczegółów dotyczących zakontraktowanego pakietu.

W maju 2019 roku Departament Stanu autoryzował sprzedaż do powyższego emiratu dwóch zestawów obejmujących stację radiolokacyjną AN/MPQ-65 oraz systemu kierowania ogniem AN/MSQ-132. Dodatkowo pakiet obejmował trzy zespoły generatorów oraz dziewięć wyrzutni M903 wraz z 60 pociskami PAC-3 MSE i 36 PAC-3GEM-T. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 2,5 mld dolarów.

Bahrajn stał się kolejnym użytkownikiem systemu Patriot w regionie. Wcześniej trafiły do eksploatacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Kuwejcie oraz Arabii Saudyjskiej – część z nich wykorzystuje je operacyjnie w walkach w Jemenie. Służą do zwalczania pocisków balistycznych odpalanych przez rebeliantów, celami dla nich są m.in. obiekty na terytorium Arabii Saudyjskiej. W przypadku Bahrajnu system ma pozwolić na uszczelnienie ochrony emiratu.

(ŁP) Foto: Raytheon
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc