Zaloguj

PAS 19 - Więcej AW139 dla włoskich strażaków

18 czerwca w Paryżu doszło do podpisania kontraktu pomiędzy koncernem Leonardo oraz Vigili del Fuoco (włoską Strażą Pożarną) w sprawie zakupu kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców AW139.

Czerwcowy kontrakt obejmuje pięć wiropłatów wraz z pakietem wsparcia logistycznego oraz szkoleniowego. Maszyny dołączą do trzech zamówionych w grudniu 2018 roku, spośród których dwa zostały już dostarczone klientowi. Jeden z nich jest prezentowany na stoisku producenta w Paryżu. Umowa ma wartość 75 mln euro i zawiera także opcję na siedem kolejnych – najprawdopodobniej zostanie zrealizowana w ciągu kolejnych miesięcy ze względu na proces zastępowania w linii Agusta-Bell 412.

Leonardo AW139 jest coraz popularniejszym śmigłowcem we włoskich służbach porządku publicznego. Dotychczas zamówiono 61 egzemplarzy, a umowy podpisywano po otwartych przetargach publicznych, w których producent pokonywał konkurentów. Co ważne, część elementów powstaje w należących do włoskiego potentata zakładach WSK PZL Świdnik.

W przypadku Vigili del Fuoco śmigłowce są skonfigurowane do realizacji szerokiego spektrum zadań – są wyposażone w wciągarkę ratowniczą, podkadłubowy hak do podwieszenia zasobnika na środki przeciwpożarowe, radar pogodowy, zaawansowany system łączności, elektrooptyczną głowicę obserwacyjną, reflektor szperacz czy oświetlenie dostosowane do wykorzystania przez załogę gogli noktowizyjnych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc