Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

PAS 19 - Udana próba NASAMS

19 czerwca, w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu, koncern Raytheon poinformował o nowościach systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS, który jest rozwijany wraz z partnerami europejskimi.

W maju bieżącego roku na poligonie Andoya w Norwegii przeprowadzono pierwszą próbę bojowego odpalenia pociski AIM-9X Sidewinder Block II z wyrzutni NASAMS. Test zakończył się pełnym powodzeniem, co otwiera drogę do zaoferowania użytkownikom większego pakietu uzbrojenia dla powyższego systemu przeciwlotniczego – obecnie podstawowym środkiem bojowym NASAMS są pociski AIM-120 AMRAAM. Połączenie obu ma pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych, a także ograniczenie pracy stacji radiolokacyjnej Raytheon Sentinel.

NASAMS jest eksploatowany przez coraz większą liczbę państw na świecie. Obecnie mowa o Norwegii, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych oraz Chile. Dodatkowo został zamówiony przez Oman, Litwę, Indonezję oraz Australię. Raytheon wraz z norweskim koncernem Kongsberg prowadzi działania marketingowe zmierzające do zdobycia kolejnych rynków, wśród których wymienia się także Polskę i program Narew.

(ŁP) Foto: Raytheon
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc