Zaloguj

PAS 19 - Kawasaki C-2

Jedną z gwiazd tegorocznego Salonu Lotniczego w Paryżu jest średni samolot transportowy Kawasaki C-2, który po raz pierwszy gości w stolicy Francji. Jego obecność to element kampanii informacyjno-promocyjnej producenta oraz Ministerstwa Obrony Japonii.

Prezentowany egzemplarz to jeden z ośmiu seryjnych C-2, które zostały już dostarczone Siłom Samoobrony. Według planów ma to być standardowy samolot transportowy, w powyższej roli zastąpi obecnie eksploatowane Lockheed Martin C-130 Hercules oraz Kawasaki C-1. Obok wersji transportowej Japończycy prowadzą prace nad odmianami specjalnego przeznaczenia, m.in. ujawniono dotychczas wersję zwiadu elektronicznego.

Jak już wspomniano, wizyta w Paryżu ma charakter informacyjno-promocyjny. W rozmowach Japończycy są zainteresowani zdobyciem rynku w Europie, który określono jako bardzo trudny ze względu na obecność koncernu Airbus (A400M) oraz Lockheed Martin (C-130J Super Hercules). Nie jest jednak wykluczone, że firma Kawasaki oraz Ministerstwo Obrony Japonii znajdą się na liście podmiotów, które zgłosiły się do Inspektoratu Uzbrojenia do dialogu technicznego w programie Drop, czyli poszukiwaniu informacji o następcach dla eksploatowanych samolotów C-130 Hercules.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc