Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Panzerfaust 3-IT-600 na Ukrainie

Na Ukrainę trafiły granatniki przeciwpancerne Panzerfaust 3-IT-600 z granatami DM22 i celownikami DYNARANGE. Prawdopodobnie dostarczyła je Holandia. Fot. Internet

21 marca w mediach społecznościowych opublikowano fotografię przedstawiającą ukraińskiego żołnierza uzbrojonego w ciężki granatnik przeciwpancerny Dynamit Nobel Defence Panzerfaust 3-IT-600 z granatem DM22.

Trudno powiedzieć, skąd granatnik trafił na Ukrainę. Panzerfausty 3 były dostarczane Siłom Zbrojnym Ukrainy na pewno przez Republikę Federalną Niemiec, Republikę Włoską i Królestwo Niderlandów. W każdym z przypadków w grę wchodziła broń z zasobów sił zbrojnych tych państw. Na pewno nie mogły to być włoskie Panzerfausty, bowiem Esercito Italiano używają jedynie wersji Panzerfaust 3-T (starsza wersja z głowicą tandemową) i  Bunkerfaust (wariant przeciwbetonowy). Podobnie niemieckie Heer, na ile wiadomo, odstąpiły Ukrainie jedynie wersję 3-T z granatami DM72A1 (wiadomo zresztą o jej skutecznym zastosowaniu bojowym). Pozostaje więc przypuszczalnie dostawa z zapasów Koninklijke Landmacht. O ile wiadomo, Panzerfaust 3-IT-600 to najnowocześniejsza broń w swojej klasie, jaka trafiła w ostatnich tygodniach na Ukrainę.

Sam Pancerfaust 3-IT-600 to najcięższa, mająca masę aż 15,6 kg (w tym głowica bojowa 3,9 kg) wersja. Jest w stanie przebić pancerz stalowy o grubości 900 mm chroniony pancerzem reaktywnym. Długość broni wynosi 1200 mm, kaliber wyrzutni to 60 mm (granat jest nadkalibrowy, ma kaliber 110 mm). Dzięki zastosowaniu skomputeryzowanego celownika DYNARANGE z dalmierzem laserowym i prostym systemem kierowania ogniem, możliwe jest prowadzenie skutecznego ognia na dystansie do 600 m do celów nieruchomych (bez DYNARANGE do 300 m przeciwko celom ruchomym i do 400 m przeciwko nieruchomym). Zasięg minimalny, podyktowany względami bezpieczeństwa strzelca, wynosi 20 m. Średnia prędkość pocisku wynosi 152 m/s (maksymalna 220 m/s).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc