Zaloguj

Oświadczenie PGZ i MBDA o wspólnej ofercie niszczyciela czołgów

4 września podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach MBDA UK oraz Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie o wspólnej ofercie w zakresie niszczycieli czołgów. MBDA UK (producent ppk Brimstone) oraz PGZ )podmiot odpowiedzialny za dostarczenie podwozia i integrację systemu) miałyby oferować tego rodzaju systemy zarówno na rynek polski, jak i na eksport.

Najważniejszym zapisem podpisanego oświadczenia jest punkt traktujący o tym, że technologia i know-how dotyczące pocisku Brimstone zostaną przekazane PGZ, a zakłady MESKO SA będą odpowiadać za produkcję tego uzbrojenia. Współpracę tę umożliwiają relacje nawiązane przy okazji przygotowania oferty dla programu NAREW, opartej na pociskach CAMM.

Sebastian Chwałek - wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - powiedział „Rozszerzamy naszą współpracę z MBDA UK o kolejne obszary. Wypracowaliśmy wspólne zasady ofertowania tych rozwiązań na rynki trzecie. Łącząc nasze kompetencje z doświadczeniem naszych brytyjskich partnerów, jesteśmy w stanie osiągnąć wiele i dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania zarówno dla naszych jak i sojuszniczych Sił Zbrojnych RP”.

Adrian Monks – dyrektor MBDA ds. sprzedaży na Polskę – dodał: „Połączenie sprawdzonego w walce pocisku MBDA Brimstone z różnymi polskimi platformami używanymi obecnie i w przyszłości umożliwia szybkie dostarczenie zdolności wojskowych dla Polski i dla innych rynków, jednocześnie zacieśniając naszą współpracę z PGZ w dziedzinie pocisków kierowanych”.

Podczas MSPO 2019 Brimstone prezentowany jest na podwoziu BWP-1 dostosowanym do jego przenoszenia przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu. Możliwe jest jednak zastosowanie innych platform oferowanych przez PGZ: Kraba (licencyjne zmodyfikowane podwozie koreańskiej armatohaubicy K9), UMPG, Opala czy w przyszłości NBWP Borsuk. Oferta prezentowana jest w ramach programu niszczyciela czołgów dla polskiej armii, realizowanego pod kryptonimem Ottokar Brzoza.

(BK)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc