Zaloguj

Ostateczne wymagania na MQ-25 Stingray

10 października dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych opublikowało ostateczne wymagania dotyczące wyboru producenta bezzałogowych samolotów MQ-25 Stingray, które dostarczy jeden z czterech potencjalnych oferentów.

O zamówienie walczą Lockheed Martin, Boeing, Northrop-Grumman oraz General Atomics. Celem programu MQ-25 Stingray jest opracowanie i wdrożenie do służby bezzałogowych samolotów przeznaczonych przede wszystkim do uzupełniania paliwa w powietrzu. Dodatkowo, w przyszłości, zakłada się wykorzystanie maszyn do zadań rozpoznawczych oraz uderzeniowych.

Podstawowym zadaniem ma być rola „latającej stacji benzynowej” – z tego też względu wymogiem US Navy jest możliwość zabrania i dostarczenia innym samolotom 6800 kg paliwa operując 800 km od lotniskowca. Powyższy wymóg ma pozwolić na rozszerzenie promienia działania samolotów uderzeniowych o około 500 km. Jednocześnie wdrożenie MQ-25 Stingray do służby odciąży flotę samolotów F/A-18E/F Super Hornet – według danych Departamentu Obrony, około 30% nalotu maszyn powyższego typu to właśnie loty zaopatrzeniowe w celu uzupełniania paliwa innym samolotom.

Producenci mają obecnie czas na analizę wymagań i przygotowanie ofert ostatecznych. Według deklaracji Departamentu Obrony, rozstrzygnięcie postępowania i podpisanie kontraktu na MQ-25 Stingray zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.

(ŁP) Foto: General Atomics
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc