Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ORP Ślązak wcielony do służby [WIDEO]

28 listopada, w ramach obchodów 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, w bazie 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczystość podniesienia bandery i wcielenia do służby korwety patrolowej ORP Ślązak.

W powyższym wydarzeniu brał udział minister obrony Mariusz Błaszczak, przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przemysłu oraz wielu gości. ORP Ślązak jest kolejnym nowym okrętem, który trafił do służby w Marynarce Wojennej – ostatnim był niszczyciel min ORP Kormoran, a w bieżącym roku planowane jest jeszcze wcielenie pierwszego z sześciu holowników, które są budowane w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku.

Historia korwety patrolowej ORP Ślązak sięga przełomu wieku, kiedy Marynarka Wojenna rozpoczęła program Gawron, którego celem była budowa siedmiu wielozadaniowych korwet. W listopadzie 2001 roku w Gdyni położono stępkę pod prototyp, jak się okazało była to jedyna jednostka, którą udało się zbudować. Wśród zadań stawianych przed korwetą wymienia się zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorta i ochrona jednostek komercyjnych. Okręt jest przystosowany do kontroli morskich szlaków, jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w  zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

W ramach, podpisanego przez ministra Błaszczaka, nowego planu modernizacji technicznej przewidziano kontynuację projektów modernizacji technicznej Marynarki Wojennej. W przypadku wielozadaniowych jednostek nawodnych trzonem floty ma być program Miecznik – te jednostki mają zastąpić obecnie eksploatowane fregaty typu Oliver Hazard Perry. Uzupełnieniem dla Mieczników będzie ORP Ślązak.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc