Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

ORP Gen. T. Kościuszko wyruszył na Morze Śródziemne

29 czerwca w Gdyni odbyła się uroczystość pożegnania załogi fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko, która rozpocznie niedługo operacje w ramach stałego zespołu sił NATO SNMG-2 na wodach Morza Śródziemnego. Głównym celem misji będzie uszczelnienie morskiej granicy Unii Europejskiej przed napływem nielegalnych imigrantów z obszaru Afryki i Bliskiego Wschodu.

Misja okrętu ma potrwać do końca pierwszej połowy września. Poza załogą na pokładzie znalazł się także śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Seasprite z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wraz z grupą techniczną, a także zespół bojowy jednostki specjalnej Formoza. Na Morzu Śródziemnym okręt dołączy do jednostek wojennych z innych państw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych. Obecnie dowódcą zespołu jest niemiecki wiceadmirał Kay-Achim Schönbach. Dla fregaty ORP Gen. T. Kościuszko to pierwsza misja w ramach sił koalicyjnych w historii służby w Marynarce Wojennej, wcześniej dwie tury operacyjne zrealizowała bliźniacza jednostka, ORP Gen. K. Pułaski.

Misja okrętu to jeden z trzech elementów zaangażowania Polski na obszarze Bliskiego Wschodu. Wkrótce trafią tam także cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb, które bazując w Kuwejcie, mają realizować zadania rozpoznawcze, a w Iraku będzie stacjonować pododdział sił specjalnych, który ma szkolić Irakijczyków w walce z islamskimi fundamentalistami.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc