Zaloguj

ORP Kormoran oficjalnie w linii

28 listopada, w ramach obchodów 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, odbyła się uroczystość wcielenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran – pierwszego, od wielu lat, okrętu wojennego zbudowanego na zamówienie Marynarki Wojennej.

W uroczystościach, które odbywały się w Gdyni, uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz, przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kadra dowódcza Sił Zbrojnych. Pierwszym dowódcą jednostki został kmdr ppor. Michał Dziugan. Zgodnie z wcześniejszymi planami, okręt trafił do 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, który stacjonuje w bazie w Gdyni.

ORP Kormoran został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. Obecnie stocznia oraz Inspektorat Uzbrojenia prowadzą negocjacje w sprawie uruchomienia opcji kontraktowej, która obejmowała dwa kolejne okręty tego typu. Być może umowa zostanie zawarta jeszcze do końca bieżącego roku.

Według deklaracji Ministerstwa Obrony Narodowej, dzisiejsze wydarzenie ma być początkiem procesu odbudowy floty. Poza parą Kormoranów można spodziewać się podpisania umowy na budowę dwóch okrętów ratowniczych, które zbudują stocznie skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.. Dodatkowo istnieje szansa, że do końca roku wybrany zostanie partner, który będzie uczestnikiem programu Orka – Polska analizuje oferty ze strony Niemiec, Szwecji oraz Francji.

(ŁP) Foto: MON
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc