Zaloguj

ORP Błyskawica rozpoczyna remont w PGZ Stocznia Wojenna

ORP Błyskawica na doku pływającym w PGZ Stocznia Wojenna. Fot. Jan Szurgot

9 marca w Gdyni odbyła się operacja dokowania okrętu-muzeum ORP Błyskawica, który rozpoczyna remont dokowy w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Prace mają kosztować do 7,1 mln PLN brutto.

Kontrakt został podpisany 21 stycznia. Zgodnie z deklaracjami remont będzie trwać trzy miesiące. Postępowanie przetargowe uruchomiono 16 września ubiegłego roku. Wybór oferenta nastąpił 4 stycznia. PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. pokonała dwóch konkurentów - Gdańską Stocznię Remontową im. J. Piłsudskiego S.A. z Gdańska oraz Stocznię Remontową “Nauta” S.A. w restrukturyzacji z Gdyni. Oferta zwycięskiej stoczni była najlepsza pod każdym względem (ceny oraz warunków gwarancji na wykonane prace). Całość naprawy musi zostać zrealizowana do maja, wówczas rozpoczyna się bowiem kolejny sezon wystawienniczy na powyższej jednostce.

Niszczyciel ORP Błyskawica, zbudowany dla Marynarki Wojennej RP w latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii, od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum w Gdyni. Ostatni duży remont przeszedł w „Naucie” na przełomie lat 2011-2012, zaś w 2014 roku remont dokowy w tej samej stoczni objął m.in. wymianę elektrod osłony katodowej.

W ramach prac ekipy przeprowadzą renowację pokładów, zbiorników, masztu głównego, rurociągów, systemu ochrony katodowej. Całość ma zabezpieczyć jednostkę przez kolejne lata eksploatacji i zwiększy komfort zwiedzania.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “ORP Błyskawica rozpoczyna remont w PGZ Stocznia Wojenna”

  1. Bomby głębinowe to muzealne dziadostwo potrzebne jest w PMW z powodu ORP Błyskawica i ORP Kaszub, na Błyskawicy zostawić atrapy, na ORP Kaszub wywalić bomby głębinowe i torpedy 533mm potrzebne tylko na jednym.okręcie nawodnym, zastąpić na ORP Kaszub wyrzutnią w kalibrze NATO 324mm tak jak na fregatach OHP, na wypadek W na ORP Błyskawica dobrze by był plan szybkiego montażu podobnej wyrzutni torped parę wyrzutni Piorun i byłby jakiś pomocniczy eskortowiec.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc