Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Orka na start?

11 czerwca minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej przystępuje do kolejnych negocjacji związanych z zakupem sprzętu wojskowego. Co ciekawe, w pierwszej kolejności mowa o okrętach podwodnych.

Deklaracja, ogłoszona w telewizji publicznej, wskazuje, że zainteresowanie sprzedażą Polsce okrętów podwodnych wyrażają trzy państwa – Francja, Niemcy oraz Szwecja. Rozmowy z ministrami obrony tych państw były prowadzone m.in. w czasie ostatniej wizyty Mariusza Błaszczaka w Brukseli oraz Hadze. Uruchomienie negocjacji to wynik przyjęcia przez rząd uchwały w sprawie szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-26.

Zakup trzech okrętów podwodnych nowego pokolenia to kluczowy projekt modernizacji technicznej Marynarki Wojennej. Obecnie stan sił podwodnych nie jest powodem do dumy – w ciągu ostatnich miesięcy wycofano dwa z czterech okrętów typu Kobben, a ORP Orzeł po zeszłorocznych uszkodzeniach jest przywracany do sprawności. Nie można wykluczyć, że jednym z elementów zakupu nowych okrętów będzie tymczasowy leasing używanej jednostki w celu utrzymania personelu oraz zachowaniu procesu szkolenia.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Orka na start?”

  1. Do tego minimum 6 korwet opartych o kadłub i projekt niedoszłego Gawrona/Ślązak bo mamy licencje tylko to powinno być budowane w kraju już kilka lat w polskich stoczniach i porządnie dopilnowane!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc