Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Optymalizacja silników dla US Army

Amerykańscy naukowcy badają wpływ opóźnienia zapłonu na sprawność silnika wysokoprężnego. Fot. US Army.

15 lipca Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały, że w laboratorium badawczym podległym DEVCOM (Combat Capabilities Development Command, pol. Dowództwo Rozwoju Zdolności Operacyjnych) trwają badania nad optymalizacją pracy silników wysokoprężnych. Projekt realizowany jest we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Uczeni wykryli zależność opóźnienia zapłonu od temperatury w określonych warunkach pracy w niektórych typach silników wysokoprężnych. Podczas badań eksperymentalnie sięgnięto po diagnostykę laserową. Opóźnienie zapłonu jest parametrem niezwykle ważnym w silnikach o zapłonie samoczynnym, ponieważ decyduje o rozpoczęciu spalania, co znacząco wpływa na osiągi, sprawność i niezawodność silnika. W ekstremalnych warunkach pracy, takich,w jakich pracują silniki bezzałogowych aparatów latających, rozpoczęcie spalania może wywołać detonację lub zgaszenie zapłonu. Detonacja może uszkodzić silnik, a gaszenie zapłonu może prowadzić do wypadków, gdy statki powietrzne tracą moc.

Badania mogą doprowadzić do poprawy dokładności obliczeń opóźnienia zapłonu w różnych silnikach, co w przyszłości przełoży się na poprawę ich osiągów i niezawodności  za sprawą poprawionej kalibracji tegoż. Spaść ma również wrażliwość silników tzw. wielopaliwowych na stosowanie paliwa innego typu niż podstawowe (obecnie stosowanie paliw alternatywnych jest możliwe w pojazdach wojskowych, lecz wiąże się ze spadkiem osiągów i żywotności silnika). Celem jest osiągnięcie możliwości pracy do siedmiu dni na paliwie alternatywnym.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc