Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Optymalizacja silników dla US Army

Amerykańscy naukowcy badają wpływ opóźnienia zapłonu na sprawność silnika wysokoprężnego. Fot. US Army.

15 lipca Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały, że w laboratorium badawczym podległym DEVCOM (Combat Capabilities Development Command, pol. Dowództwo Rozwoju Zdolności Operacyjnych) trwają badania nad optymalizacją pracy silników wysokoprężnych. Projekt realizowany jest we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Uczeni wykryli zależność opóźnienia zapłonu od temperatury w określonych warunkach pracy w niektórych typach silników wysokoprężnych. Podczas badań eksperymentalnie sięgnięto po diagnostykę laserową. Opóźnienie zapłonu jest parametrem niezwykle ważnym w silnikach o zapłonie samoczynnym, ponieważ decyduje o rozpoczęciu spalania, co znacząco wpływa na osiągi, sprawność i niezawodność silnika. W ekstremalnych warunkach pracy, takich,w jakich pracują silniki bezzałogowych aparatów latających, rozpoczęcie spalania może wywołać detonację lub zgaszenie zapłonu. Detonacja może uszkodzić silnik, a gaszenie zapłonu może prowadzić do wypadków, gdy statki powietrzne tracą moc.

Badania mogą doprowadzić do poprawy dokładności obliczeń opóźnienia zapłonu w różnych silnikach, co w przyszłości przełoży się na poprawę ich osiągów i niezawodności  za sprawą poprawionej kalibracji tegoż. Spaść ma również wrażliwość silników tzw. wielopaliwowych na stosowanie paliwa innego typu niż podstawowe (obecnie stosowanie paliw alternatywnych jest możliwe w pojazdach wojskowych, lecz wiąże się ze spadkiem osiągów i żywotności silnika). Celem jest osiągnięcie możliwości pracy do siedmiu dni na paliwie alternatywnym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc