Zaloguj

Operacje lotnicze z USS Gerald R. Ford

28 lipca US Navy poinformowała o przeprowadzeniu pierwszych operacji lotniczych z pokładu lotniskowca USS Gerald R. Ford. W ich trakcie wykorzystano oba zaawansowane systemy zainstalowane na pokładzie jednostki oraz wielozadaniowe samoloty F/A-18E/F Super Hornet.

W próbach wzięli udział piloci z doświadczalnej eskadry VX-23 stacjonującej w Patuxent River. Celem było sprawdzenie systemu hamowania AAG oraz elektromagnetycznej katapulty startowej EMALS, które przeszły ostatnio modyfikację oprogramowania mającą na celu poprawę niezawodności. Co ważne, były to pierwsze operacje lotnicze z pokładu lotniskowca z wykorzystaniem samolotów, wcześniej testowano jedynie oba elementy na stanowiskach naziemnych. Zainstalowane na okręcie wykorzystywano jedynie ze sprzętem badawczo-pomiarowym.

Oba systemy, dzięki swoim rozwiązaniom technicznym, mają usprawnić i przyspieszyć operacje lotnicze na pokładzie lotniskowców typu Gerald R. Ford. Problemy z ich niezawodnością spowodowały opóźnienia w budowie i wcieleniu do służby prototypu. Dopracowanie systemu może także skutkować sprzedażą eksportową, gdyż obydwoma zainteresowane są Indie, planujące budowę kolejnych lotniskowców wzorowanych na rozwiązaniach zachodnich, a nie rosyjskich.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc