Zaloguj

Opcjonalnie załogowe M113AS4 OCCV dostarczone

19 listopada firma BAE Systems Australia (australijska filia koncernu BAE Systems) poinformowała o dostarczeniu wszystkich 20 zamówionych przez Departament Obrony Związku Australijskiego ubezzałogowionych gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4 OCCV.

Pojazdy będą wykorzystywane do różnorodnych testów przez Australian Army. Posłużą do badania możliwości integracji rozwiązań z zakresu autonomizacji pojazdów lądowych do obecnie używanych i przyszłych platform bojowych. Według równocześnie ujawnionych informacji, cztery wozy wyprodukowane w ramach pierwszego zamówienia z 2019 r. zostały niedawno przetestowane podczas ćwiczeń o kryptonimie „Koolendong”, które odbyły się na poligonie w Terytorium Północnym.

W ramach programu OCCV (Optionally Crewed Combat Vehicles, pol. Opcjonalnie Załogowy Pojazd Bojowy; nie mylić  z amerykańskim OMFV, tj. następcą bwp M2) Australia zakupiła 20 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4 OCCV. Jako opcjonalnie załogowe, owe wozy mogą działać zarówno z załogą na pokładzie, jak i w trybie autonomicznym. Pojazdy te opracowano i wyprodukowano na bazie kilku różnych umów, z których główne dotyczyły dostarczenia odpowiednio czterech i 16 pojazdów. Ponadto w ramach programu przygotowywane są inne wozy, jak np. kołowy pojazd opancerzony Bushmaster z napędem hybrydowym (za jego wykonanie odpowiada QinetiQ Australia), małe kołowe pojazdy bezzałogowe do eksperymentów w zakresie współpracy pojazd bezzałogowy ‒ pododdział żołnierzy (za tę część programu odpowiada firma EPE) itd. Niezależnie trwają również prace nad stworzeniem bezzałogowych konwojów logistycznych, złożonych z ubezzałogowionych samochodów ciężarowych RMMV HX2.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc