Zaloguj

Omega, duża fregata Damena

Odbywające się w Dżakarcie targi IndoDefence 2018 stały się miejscem prezentacji koncepcji nowej linii fregat wielozadaniowych, które zaprojektowane zostały przez holenderski koncern stoczniowy Damen.

Eksportowa linia fregat Omega, które mają charakteryzować się wypornością dochodzącą do 6000 ton oraz kadłubami o długości 144 metrów, ma bazować na koncepcji projektu fregaty nowej generacji proponowanej krajom Beneluksu – Holandia i Belgia chcą wspólnie zakupić partię czterech nowych okrętów tej klasy w celu zastąpienia obecnie eksploatowanego typu M (po dwie dla każdego). Powodem premiery w Indonezji jest zapotrzebowanie Marynarki Wojennej tego kraju na nowe fregaty wielozadaniowe.

Według filozofii Damena, linia Omega ma być konstrukcją modułową pozwalającą na zaproponowanie klientowi projektu skrojonego pod własne potrzeby. Wcześniej powyższa koncepcja przyczyniła się do sukcesu typoszeregu Sigma – zostały one zamówione przez Indonezję, Maroko oraz Meksyk.

(ŁP) Foto: Damen
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Omega, duża fregata Damena”

  1. Polska powinna pozyskać 2-3 sztuki takich fregat plus wyprodukować u siebie 4-6 korwet projektu Meko A100 na zakupionych licencjach które dawno posiadamy. Do tego 3-4 sztuki okrętów A26 lub zmodernizowanych Gotland i w ten sposób mielibyśmy odbudowaną i zmodernizowaną Marynarkę Wojenną na długie lata.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc