Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ofensywa Bell Textron na MSPO – UH-1Y Venom zadebiutuje w Kielcach

MSPO 2022 będzie okazją do prezentacji zarówno AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom. Fot. US Navy

29 sierpnia przedstawiciele Bell Textron poinformowali, że w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach swoją publiczną premierę w Polsce będzie mieć także wielozadaniowy śmigłowiec UH-1Y Venom.


Oznacza to, że w czasie tegorocznego kieleckiego salonu goście będą mogli zapoznać się zarówno z już wcześniej zapowiedzianym bojowym śmigłowcem AH-1Z Viper, jak i z wielozadaniowym UH-1Y Venom. Viper jest rozpatrywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako jeden z dwóch kandydatów w programie Kruk, czyli wyboru następcy obecnie eksploatowanych przestarzałych wiropłatów Mi-24D/W.

Najprawdopodobniej UH-1Y Venom będzie, podobnie jak AH-1Z Viper, pochodzić z grupy lotniczej śmigłowcowca desantowego USS Kearsarge (LHD-3), który operuje od kilku tygodni na wodach Morza Bałtyckiego. Dzięki temu możliwa będzie pełna prezentacja filozofii użycia wiropłatów obydwu typów, które są równolegle eksploatowane przez eskadry Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Dzięki 85% wspólnych komponentów możliwa jest wymiana agregatów i części, co z kolei przekłada się na mniejsze potrzeby logistyczne pod względem personelu technicznego i powierzchni magazynowej. Obok US Marine Corps w drużynie H-1 latać będą wkrótce Czesi, który zamówili dla swoich sił zbrojnych osiem UH-1Y Venom i cztery AH-1Z Viper. Uzupełni je sześć AH-1Z Viper i dwa UH-1Y Venom, które zostaną przekazane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach procedury pomocy wojskowej EDA, w zamian za dostarczone Ukrainie śmigłowce bojowe Mil-24/35.

Zaprojektowane na początku bieżącego wieku śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom stanowią nową generację wiropłatów wojskowych produkowanych zgodnie z wymaganiami US Marine Corps oraz oferowane odbiorcom eksportowym.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc