Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Oba mieleckie Firehawki w Los Angeles

4 sierpnia na lotnisku Barton w hrabstwie Los Angeles odbyła się uroczystość przekazania i wdrożenia do eksploatacji wielozadaniowego śmigłowca ratowniczego Lockheed Martin S-70i Firehawk. Jest to druga (i dotychczas ostatnia) maszyna tego typu zamówiona przez Departament Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles. 

Najnowszy nabytek służb ratowniczych nosi numer taktyczny H-22. Kontrakt na zakup dwóch śmigłowców został podpisany w 2017 roku. Wiropłaty w bazowej konfiguracji zostały zmontowane w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Po dostarczeniu do Stanów Zjednoczonych trafiły do zakładów United Rotorcraft w celu przebudowy do docelowej konfiguracji ratowniczej - służby ratownicze hrabstwa Los Angeles mają wykorzystywać je do zadań przeciwpożarowych oraz ratownictwa medycznego.  

Obecnie flota śmigłowców ratowniczych Departamentu Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles liczy dziesięć sztuk - pięć starszych Bell 412 oraz pięć S-70 Firehawk różnych wersji. W lipcu zeszłego roku Departament ogłosił plan zakupu kolejnych dwóch S-70 Firehawk – obecnie nie wiadomo czy będą to fabrycznie nowe S-70i czy S-70 pochodzące z rynku wtórnego. 

Dotychczas korporacja Lockheed Martin sprzedała dwanaście S-70i Firehawk – dwa trafiły do hrabstwa Los Angeles, jeden do miasta San Diego, a pozostałe zamówił Departament Leśnictwa stanu Kalifornia. Wszystkie (w konfiguracji bazowej) są montowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. 

(Łukasz Pacholski) Foto: United Rotorcraft
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc