Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy włoski bojowy wóz piechoty

Konsorcjum CIO we współpracy z koncernem FIAT zaprezentowało koncepcję nowego bojowego wozu piechoty dla włoskich wojsk lądowych. Rys. CIO/FIAT.

24 września we włoskich mediach ukazała się informacja o wspólnej ofercie konsorcjum CIO (Iveco–Oto Melara) wraz z firmą FIAT, jaką ma ono złożyć Esercito Italiano w ramach programu AICS (Armored Infantry Combat System, pol. pancerny system bojowy piechoty), następcy bojowego wozu piechoty Dardo.

Konsorcjum CIO wraz z firmą FIAT zaprezentowało grafikę 3D, przedstawiającą ciężki niepływający bojowy wóz piechoty. Brak jest szczegółów technicznych na temat oferowanego pojazdu, wiadomo jednak, że nie jest on oparty na żadnej gotowej platformie zagranicznej. Z rysunku można wywnioskować, że wóz cechuje klasyczny układ konstrukcyjny, z przedziałem napędowym w przedniej części podwozia, kierowcą zajmującym miejsce obok lub za silnikiem, przedziałem bojowym za przedziałem napędowym oraz umieszczonym w tylnej części pojazdu przedziałem desantowym dla sześciu-ośmiu żołnierzy. Układ jezdny składa się z siedmiu par pół nośnych, pary kół napędowych z przodu, pary kół napinających z tyłu (i, być może, z dwóch-trzech par kół podtrzymujących górny bieg gąsienicy). Wóz na grafice uzbrojony jest w armatę średniego kalibru, nie widać za to wyrzutni ppk (rozmiary wieży nie wskazują na to, by miała być ona chowana).

Włoskie wojska lądowe zamierzają pozyskać 679 nowych wozów bojowych w ramach programu AICS, z czego ok. 375 mają stanowić bojowe wozy piechoty, pozostałe zaś pojazdy specjalistyczne. Do 2035 r. Esercito Italiano zamierzają wydać na ten cel 2,1 mld EUR. Pierwsze pojazdy miałyby wejść do służby już w 2025 r., co z perspektywy schyłku roku 2021 wydaje się jednak mało realne. Od wozów tych wymaga się m.in.: współpracy z pojazdami bezzałogowymi, silniejszego uzbrojenia niż w bwp Dardo (w tym integracji z ppk), napędu hybrydowego, dwu-trzyosobowej załogi i ośmiu żołnierzy desantu oraz efektywnej ochrony pojazdu.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Nowy włoski bojowy wóz piechoty”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc