Zaloguj

Nowy sprzęt pirotechniczny dla Straży Granicznej

Straż Graniczna otrzyma robota pirotechnicznego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Fot. Łukasz Pacholski

10 grudnia Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował o rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu umów z podmiotami, które dostarczą Straży Granicznej działającej na terenie tego województwa sprzętu pirotechnicznego.


W ramach postępowania przetargowego, uruchomionego 24 sierpnia tego roku, zamawiający poszukiwał dostawcy robota pirotechnicznego, tarczy pirotechnicznej i zespołów narzędzi kontrolerskich (cztery komplety). Umowy zostały podpisane na początku listopada. Zestawy narzędzi za 16 tys. PLN netto dostarczy firma Rekord Rescue Sp. z o.o., tarczę pirotechniczną za 53 tys. PLN netto dostarczy JMD Daniel Technologie, natomiast dostawcą robota pirotechnicznego będzie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Ma on kosztować 504 tys. PLN netto. Co ważne, w przypadku robota, była to jedyna oferta, która wpłynęła do zamawiającego.

Tarcza i komplety narzędzi miały zostać dostarczone do 16 listopada, a robot do 15 grudnia tego roku. Sprzęt trafi do Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej działającego na terenie województwa śląskiego.


W przypadku robota mowa o urządzeniu o masie własnej dochodzącej do 50 kg, poruszającym się na gąsienicach. Ma on być wykorzystywany w różnych miejscach (teren zielony, zurbanizowany, pokład statku powietrznego lub innego pojazdu). W przypadku firmy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP seryjnie produkowanym robotem tej klasy jest Gryf, który jest eksploatowany przez liczne jednostki Straży Granicznej, Policji i Sił Zbrojnych RP. Umożliwia on przenoszenie niebezpiecznych bądź podejrzanych elementów o masie do 15 kg, a pokładowe akumulatory pozwalają na bezpieczną pracę przez okres około dwóch godzin.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc