Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowy rosyjski satelita rozpoznawczy na orbicie

Rosjanie wynieśli na orbitę nowego satelitę rozpoznawczego. Fot. Roskosmos

25 czerwca z rosyjskiego kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b. Jej zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity rozpoznawczego Pion-NKS №1, który otrzymał oznaczenie Kosmos 2550.

Misja, którą zrealizowała agencja Roskosmos, została wykonana na zlecenie użytkownika satelity - Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Cała operacja odbyła się bezproblemowo, 26 czerwca Roskosmos poinformował o nawiązaniu pełnej łączności z satelitą, a pełna diagnostyka potwierdziła, że wszystkie systemy działają normalnie. Według dostępnych informacji, ma on pozwalać na lokalizację i obserwację jednostek pływających potencjalnych przeciwników - dane uzyskane z niego mają pozwalać na zwiększenie świadomości sytuacyjnej na morzu.

Pion-NKS №1 jest elementem systemu rozpoznawczego Liana, który funkcjonuje na orbicie okołoziemskiej od 2009 roku - wówczas wystrzelono pierwszego satelitę serii Lotos-S1. Opóźnienie z Pionem-NKS wynikało z potrzeby przeprojektowania urządzenia (usunięcia wszelkich komponentów importowanych), a także problemów jednego z instytutów ze stabilną pracą części urządzeń rozpoznawczych.

W bieżącym roku był to drugi start rakiety Sojuz-2 z Plesiecka, poprzedni miał miejsce 2 lutego, kiedy wyniesiono na orbitę satelitę zwiadu elektronicznego Lotos-S1 №4 (Kosmos 2549).

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc