Zaloguj

Nowy okręt patrolowy portugalskiej floty

28 grudnia w Viana do Castelo odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Marynarce Wojennej Portugalii okrętu patrolowego Setúbal, czwartej jednostki typu  Viana do Castelo budowanej przez lokalny przemysł stoczniowy.

Okręty powstają w stoczni Estaleiros Navais de Viana do Castelo, a kontrakt na budowę serii podpisano w 2002 roku. Po zawirowaniach budżetowych zakłada się, że cała seria będzie liczyła dziesięć jednostek – ostatni z nich ma wejść do służby około 2024 roku. Obecnie w stoczni budowane są dwa kolejne okręty.

Każdy z patrolowców ma kadłuby o wymiarach 83,1x13 metrów i wyporność 1600 ton. Ich głównym zadaniem jest dozór w morskiej strefie wyłączności gospodarczej Portugalii oraz wsparcie służb porządku publicznego. Z tego też względu planuje się wyposażyć je w zestaw środków pozwalających na zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni morza. Obecnie są przystosowanie do zadań policyjno-ratowniczych, na pokładzie znajduje się uzbrojenie złożone z bezzałogowego stanowiska strzeleckiego OTO Melara Marlin WS dla 30 mm armaty oraz dwa karabiny maszynowe. W rufowej części pokładu przygotowano lądowisko dla średniego śmigłowca Westland Lynx.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc