Zaloguj

Nowy niszczyciel w służbie US Navy

24 marca w Charleston odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby niszczyciela rakietowego USS Ralph Johnson, kolejnego przedstawiciela typu Arleigh Burke.

Jest to drugi okręt z programu wznowienia budowy – kontrakt na jego budowę zawarto z Ingalls Shipbuilding we wrześniu 2011 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 12 września 2014 roku, a wodowano go 12 grudnia 2015 roku. Podobnie jak dwa inne okręty z serii wznowieniowej (DDG-113 i DDG-115) reprezentuje wariant Flight IIA. Obecnie w budowie znajduje się seria dziesięciu okrętów w wersji Flight IIA TI, które otrzymają nowe rozwiązania technologiczne przewidziane dla wersji Flight III.

Patronem niszczyciela jest szeregowy Ralph H. Johnson, który zginął w czasie wojny w Wietnamie - za swoją postawę otrzymał (pośmiertnie) Medal Kongresu.

Powodem dalszych zakupów niszczycieli typu Arleigh Burke były rosnące koszty programu niszczycieli typu Zumwalt, których seria została ograniczona do trzech. Dzięki temu jednostki typu Burke już są najliczniejszymi okrętami wojennymi świata zachodniego po II wojnie światowej, a dzięki ewolucji technicznej mają stanowić trzon US Navy do końca pierwszej połowy bieżącego wieku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc