Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy japoński satelita łączności na orbicie

Rakieta nośna H-IIA wynosi w przestrzeń satelitę JDRS-1. Fot. JAXA

29 listopada z japońskiego centrum lotów kosmicznych Tanagashima znajdującym się na wyspie Kiusiu wystartowała rakieta nośna H-IIA, której ładunkiem był satelita JDRS-1. Ze względu na (częściowo) militarny charakter misji, część danych pozostaje niejawna.


Nowe urządzenie ma zastąpić satelitę Kodama, który został wystrzelony w 2002 roku i był eksploatowany do 2017 roku. Dzięki rozwojowi techniki, transfer danych ma być siedmiokrotnie szybszy niż poprzednika. Głównym zadaniem JDRS-1 będzie przekazywanie danych uzyskiwanych z innych satelitów - to zaś ma umożliwić szybsze odbieranie informacji przez naziemne centrum obróbki sygnałów. Nowa konstelacja ma obejmować urządzenia obserwacyjne ALOS-3 i ALOS-4, które mają trafić na orbitę w 2021 roku.

Satelita JDRS-1 został zamówiony przez cywilną japońską agencję kosmiczną JAXA oraz współfinansowany przez rządową agencję wywiadu CAS.


Był to czwarty tegoroczny start rakiety rodziny H-II zbudowanej przez koncern Mitsubishi Heavy Industries. Trzy z nich były modelem H-IIA (9 lutego satelita szpiegowski IGS-7, 19 lipca sonda Nadzieja na zlecenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 29 listopada JDRS-1). Łącznie, od początku programu, wystrzelono 43 rakiet 42 zakończyły się pełnym sukcesem. Dodatkowo 20 maja wystrzelono H-IIB, której zadaniem było wyniesienie w przestrzeń statek transportowy HTV-9, który dostarczył zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (łącznie 9 startów, wszystkie zakończyły się sukcesem).

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowy japoński satelita łączności na orbicie”

  1. Oby to właśnie Polska pozyskała dla siebie satelity wojskowe obserwacyjne jak i komunikacyjn niezbędne każdej nowoczesnej armii gdyż niezalezność w rozpoznaniu to podstawa bezpieczenstwa i szybkiego reagowania.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc