Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy izraelski system obronny typu Soft-Kill zakończył próby morskie

Wyrzutnia RRLU systemu Deseaver MK-4 zainstalowana na pokładzie dziobowym korwety typu Sa’ar 6. Fot. Elbit Systems

1 sierpnia w Haifie Izraelski Korpus Morski (IKM) wraz z koncernem zbrojeniowym Elbit Systems ogłosili oficjalne zakończenie prób morskich najnowszej generacji wielospektralnych wyrzutni celów pozornych CMDS (Counter Measure Dispensing System) typu Deseaver MK-4.

Deseaver MK-4 jest przedstawicielem najnowszej, czwartej z kolei, generacji zaawansowanych wyrzutni celów pozornych, które opracowywane są w celu skutecznego przeciwdziałania atakowi na platformy morskie przez coraz bardziej wyszukane systemy rakietowe.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę prób morskich realizowanych na pokładzie m.in. najnowszych korwet typu Sa’ar 6, nowy system poddawano wymagającym testom przeciwko zróżnicowanym zagrożeniom jakie mogą pojawić się na morzu, szczególnie w trakcie działań w rejonach przybrzeżnych. Finałem tych testów były próby odparcia ataku z wykorzystaniem wielu pocisków rakietowych zbliżających się do okrętu z różnych kierunków wykorzystując przy tym różnego rodzaju cele pozorne wystrzelone z kilku CMDS.

Opisywany system może występować z trzema rodzajami wyrzutni tj.: zamontowaną na stałe FRLU (Fixed Rocket Launcher Unit), obrotową wyrzutnię RRLU (Rotating Rocket Launcher Unit) oraz stabilizowaną SRLU (Stabilized Rocket Launcher Unit). FRLU instalowane są na pokładzie pod jednym konkretnym kątem i liczą od 12 do 24 prowadnic. RRLU z kolei ma możliwość bardzo szybkiej zmiany kierunku (do 60°/s) w zakresie 360°. Standardowo posiada 24 prowadnice nachylonych pod stałym kątem. SRLU to z kolei najbardziej zaawansowana konstrukcja, zapewnia pełną kontrolę zarówno nad kierunkiem (60°/s) jak i kątem podniesienia (40°/s). Dodatkowo wyposażona jest w trzy osiowy system stabilizujący. W zależności od wymagań zamawiającego na jednym okręcie zainstalować można dowolną liczbę i kombinację wyżej wymienionych CMDS.

Elbit Systems jest monopolistą w kwestii produkcji i dostawy wyrzutni celów pozornych dla okrętów IKM. Różne generacje systemu Deasever zainstalowane są na pokładach zarówno kutrów rakietowych typu Sa’ar 4.5 (8 jednostek w służbie od   1991 roku, na każdej po jednej wyrzutni typu SRLU), jak i większych korwet typu Sa’ar 5 (trzy okręty w służbie od 1993 roku, na każdym po trzy wyrzutnie RRLU lub SRLU). Docelowo Deseaver w najnowszej wersji stanie się elementem oferowanego przez Elbit Systems zintegrowanego systemu walki elektronicznej IEWS (Integrated Electronic Warfare Suite) z przeznaczeniem zarówno na okręty IKM jak i krajów sojuszniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc