Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowy fiński okręt wsparcia

Fot. Merivoimat

16 sierpnia Upinniemi odbyła się uroczystość przekazania Fińskiej Marynarce Wojennej (Merivoimat) prototypowej jednostki wsparcia Kewatec Work 1920 oznaczonej w siłach zbrojnych jako typ Üto.

Otrzymała ona numer burtowy U501. Jest to pierwsza z dziewięciu zakontraktowanych jednostek, z których ostatnia ma zostać przekazana w 2024 roku. Stosowna umowa została podpisana 12 sierpnia 2021 roku i opiewała na kwotę 12,8 mln EUR. Zostaną one zbudowane w stoczni Oy Kewatec Aluboat Ab w miejscowości Kokkola nad Zatoką Botnicką, a ich projekt bazuje na nieco mniejszych jednostkach oznaczonych jako Work 1500.

Przy wymiarach 19,2×5,3×0,8 m, wyporność pełna wynosi 21,5 tony. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Scania DI13 077 o mocy po 551 kW (750 KM) sprzężone z dwoma pędnikami wodnostrumieniowymi Kongsberg KaMeWa S36-3. Umożliwia to uzyskanie prędkości maksymalnej 29 węzłów.

Kewatec Work 1920 jest przeznaczony do szybkiego transportu żołnierzy oraz lekkiej techniki wojskowej pomiędzy wieloma wyspami, jakimi usiane jest wybrzeże Finlandii. Mogą być także wykorzystywane do operacji o charakterze SAR (Search And Rescue). Dopuszczalna ładowność opisywanych jednostek wynosi 15 ton. Może być on rozmieszczony na pokładzie roboczym o wymiarach 10,6×4,9 m i powierzchni ok. 50 m2. Dla ułatwienia załadunku na lewej burcie zainstalowany został hydrauliczny, składany dźwig Fassi F120 o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 11,1 tony. Na dziobie z kolei zabudowano opuszczaną rampę o szerokości 2,6 m. Stała załoga Üto składa się z dwóch podoficerów.

Zakontraktowanie stosunkowo prostych jednostek tego typu, de facto w cieniu realizacji tak zaawansowanych programów jak Squadron 2020, czy też modernizacji kutrów rakietowych typu Hamina, jednoznacznie wskazuje że Finlandia kompleksowo podchodzi do kwestii modernizacji swoich sił morskich.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc