reklama Helikon-Tex

Nowy Fat Albert gotowy

30 czerwca US Navy zaprezentowała pierwsze zdjęcia średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130J Super Hercules o nazwie własnej “Fat Albert”. Maszyna jest przygotowana do służby jako wsparcie dla zespołu akrobacyjnego amerykańskiego lotnictwa morskiego Blue Angels. 

Egzemplarz przeznaczony dla jednostki ma ciekawą historię - jest jednym z pierwszych C-130J Super Hercules zbudowanych na zamówienie pierwszego użytkownika, Royal Air Force. W ostatnich latach Brytyjczycy wycofali większość swoich C-130J, które zostały zaoferowane na sprzedaż - rozmowy z Amerykanami rozpoczęto w marcu 2018 roku. Według danych Departamentu Obrony zakup używanego samolotu wraz z jego remontem i dostosowaniem do nowej roli kosztowało około 25 mln dolarów. Maszyna ma być przygotowania i rozpocząć służbę w przyszłorocznym sezonie pokazowym. 

Prace naprawcze i dostosowanie do nowej roli były prowadzone w zakładach Marshall Aerospace and Defence Group w Cambridge. Jest to jeden z większych podmiotów świadczących usługę przeglądów strukturalnych i modyfikacji samolotów rodziny Lockheed Martin C-130 Hercules. Według komunikatu powyższej firmy, nowy “Fat Albert” po serii prób przeleci do Stanów Zjednoczonych w ciagu najblizszych tygodni. 

Używane brytyjskie C-130J Super Hercules, które zostały wystawione na sprzedaż, trafiły do takich państw jak Stany Zjednoczone, Bahrajn oraz Bangladesz. We wszystkich przypadkach przed dostawą przechodzą prace w Cambridge. Dodatkowo Marshall Aerospace and Defence Group realizuje usługi wsparcia eksploatacji i modyfikacji innych użytkowników samolotów rodziny C-130 Hercules – m.in. prowadzi serwis maszyn należących do Danii (C-130J-30), Holandii (C-130H) oraz Austrii (C-130K). 

Zespół akrobacyjny Blue Angels lata obecnie na wielozadaniowych samolotach bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet. W bieżącym roku rozpoczął się proces ich wymiany na F/A-18E/F Super Hornet – pierwszy egzemplarz trafił do zespołu w kwietniu. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc